Laboratuvar Alanlarının Önemi

Biz insanlar ne kadar sağlığımıza özen gösterip önem versek te maalesef her zaman başarılı olamayız, bunu içinde zaman zaman hastane, poliklinik ve çeşitli sağlık kuruluşlarında yardım alırız hastalığın teşhisinin konulmasında özelliklede belli tahlillerin yapılması doktorumuzun içini oldukça kolaylaştırır.

Son Sistem Laboratuvar Cihazları, bütün hastane ve poliklinikler artık kullanılmaktadır. Bir çok marka ve özelliğe sahip olan bu cihazlar sıvı, katı veya hassas tartım cihazların sonra kül fırını seçenekleri de cihaz satan firmalar tarafından pazarlanmaktadır. Kullanımı daha kolay hale getirmeye çalışan firmaların ürettiği bazı cihazlar otomatik pipet, dijital buket, laboratuvar teraziler, alev fotometresi, kül fırını, satrifüj, türbidimetri, akm süzme seti, balon ısıtıcı, laboratuvar derin dondurucular bulunmaktadır. Laboratuvarlar, hastanelerde bulunduğu kadar deney yapılan amaçlı da laboratuvarlar vardır özellikle fizik kimya ve biyoloji laboratuvarlarının sayıları da oldukça fazladır.

Son Sistem Laboratuvar cihazları satan çeşitli firmaların sayısı da bir hayli artmış durumdadır. Özellikle insan var olduğu sürece sağlık sorunları da devam edecektir. O yüzden çeşitli firmalar anlaşmalı olduğu sağlık kurum ve kuruluşlarına bu cihazları uygun fiyattan vermektedirler. Ayrıca, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları ülkemizde birçok lise, ortaokul, üniversite ve yüksek ihtisas laboratuvarı bulunmaktadır Çoğu keşif, buluş ve teşhislerin konulduğu laboratuvarda kullanılan cihazların 1. kaliteli olması zengin ve modern teçhizatla yapılmış olması gerekmektedir. Çünkü kullanılan cihazlardaki her hangi bir deforme sonuçların yanlış çıkmasına neden olur, olumsuz sonuçlar ise yapılan işin yanlış kararlar verilmesine neden olur.

Yeni sisteme sahip Laboratuvar cihazları genellikle camdan yapılmıştır. Ayrıca bu çamlar ısıya oldukça dayanıklı özel bir yapımdır. Laboratuvarlarda kullanılan cihazların başında deney tüpleri, şişeler, balon ojeler ve balojoje kullanılmaktadır.

Ayrıca, laboratuvarlarda çeşitli ısıtıcı ve soğutucularla beraber bekle, su banyosu, distilasyon, liyofilizatör, etüv, otoklav kullanılmaktadır. laboratuvarlarda çökme ve ayırma işlerinde kullanılan çok değişik özellikte olan modeller vardır. Normal bir sanrifüj 3000-5000 devirde çalışabilir, bazı durumda daha özel yapılı ve 100, 000 devir/dakika hıza çıkabilen cihazlar kullanılır. Ayrıca, sanrifüj işlemi sırasında maddede biraz ısınma meydana gelir, bunu sakıncalı olduğu durumlarda kullanılmak üzere hazneyi belli sıcaklıkta tutmak için soğutmalı santrifüjler geliştirilmiştir.